Potkan
úvod

Proč miminko z ch.s.?

Proč si pořídit potkana  z chovatelské stanice?

Miminek ze zverimexu je všude plno a můžete si je koupit za zlomek ceny mláďátka  z chovatelské stanice, tak proč si potkánka pořídit právě odsud? Předem upozorňuji, že zveřejněné informace platí pro naší CHS, nemusí být pravidlem, my Vám však můžeme nabídnout toto:


Jistý původ, záruka dostatečné péče = zdravé, mazlivé a spokojené potkáně 


V naší chovatelské stanici vždy naleznete jistotu nepříbuzných zvířat (pokud to není záměrem vrhu, vždy pečlivě promyšleným), vždy pečlivě vybraných pro chov pouze v případě, že zvíře vyhovuje svým zdravím, povahou a zdravím linie. Barvy a znaky jsou pro mne až sekundárním cílem, vrhy zaměřuji právě zejména na zdraví a povahu. Rodiče našich vrhů jsou dostatečně psychicky i fyzicky dospělí a mají od nás hromadu lásky, péče a kvalitní stravy, jsou pod stálým veterinárním dohledem, což je předpoklad pro zdravá, mazlivá a zvědavá miminka - Naše mimča jsou vizitkou našeho chovu.

 

 Ke každému mláďátku - potkáňátku z oficiální Chs dostanete průkaz původu nebo rodokmen (výpis předků) , kde si můžete zkontrolovat nepříbuznost vrhu, barvy předků až do 3., někdy i 4. generace, můžete zde najít, jestli Váš miláček má importované předky z různých koutů Světa :o) .


Dále zde naleznete kontakt na chovatele- zodpovědný chovatel Vám bude vždy nápomocen při jakémkoliv problému či dotazu ohledně Vašeho potkánka, můžete se na mne s čímkoliv obrátit. V neposlední řadě také najdete v rodokmenu barvu a znaky Vašeho miláčka, jeho rodičů a sourozenců. 


Při koupě mláděte z chovatelské stanice víte, že jste nepodpořili podvyživená, příliš mladá, vyčerpaná a často nemocná zvířata ze zverimexu, která jsou pro prodejce pouze předmětem zisku a proto poptávka tvoří nabídku a záchranou jednoho potkánka podpoříte "velkovýrobu" dalších. Nikoho nezajímá, zda jsou zvířata vhodně ubytovaná, krmená, mají dostatek podnětů. Prosím, nepodporujte zverimexy a množitele.

 


Zdraví

Osobní zodpovědností chovatele je seznámit Vás s jakýmikoliv vážnějšími komplikacemi zdravotního stavu předků, případně sourozenců vrhu. Pokud by se vyskytlo některé z dědičně přenášených onemocnění nebo predispozic (případně jiné závažné komplikace) ve vrhu nebo linii, ze které pochází Váš potkánek, budete informováni . 


Tímto způsobem se postupně chovatelé snaží omezit onemecnění jako je rakovinu (a její predispozice) v chovu, na této linii se při zodpovědném přístupu dále nechová. Bohužel potkan byl vyšlechtěn pro výzkum onkologických onemocnění a selekce jde velmi pomalu, avšak při spolupráci chovatelů a majitelů se chov za dobu mého působení v něm pohnul velmi dopředu. 

Chs Vám sice nemůže zaručit dlouhověké a zdravé zvíře, záleží na spoustě faktorů a hlavně na Vaší budoucí péči, ale máte jistotu, že k Vám příjde socializované, zdravé miminko, bez parazitů, v adekvátním věku, zvyklé na pestrou stravu, tudíž připravené na start do nového života.

Zdraví linií v naši CHS sledujeme zejména díky zpětným vazbám s majiteli našich odchovanců, kterým moc děkujeme. Nás chov je takový jaký je pouze díky Vám.

 


Socializace

Oproti miminkům ze zverimexu jsou miminka z CHS zvyklá již odmalička na kontakt s člověkem, mazlení, spoustu nových podnětů a hraček, a také různé druhy potravy, takže jsou lépe připravená na kontakt s Vámi. Snažím se mláďata také zvykat na nečekané zvuky (vysavač, rádio, televize, návštěva, štěkání psa) , pravidelné mazlení a pobíhání po gauči.

 Potkani jsou od přírody zvědaví a přítulní tvorečci, avšak při zanedbané péči v nejdůležitějších prvních měsících je to na potkánátku velmi poznat.

Typickým "zverimexovým příznakem", je průjem z krmiva, které by mělo být součástí pestré stravy, avšak ve zverimexu neměl potkánek šanci jej ochutnat- například zelenina, těstoviny. V CHS bývají miminka odmalička krmena pestrou a výživnou stravou a v novém domově nebývá problém s vybíravostí :)

 Každé naše miminko dostane na cestu balíček směsky, na kterou je zvyklé, pro lepší start v novém domově.

Jídelníček Našich potkanů naleznete na těchto stránkách, můžete se zde i inspirovat.  Ráda také poradím při začátcích v chovu, případně odkážu na vhodné zdroje.

 


Poradenství
 

 

Kdykoliv se na mě můžete obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně Vašeho potkánka- ať je původem z naší ch.s. nebo odjinud, není to důležité. Pokud to bude v mých silách, udělám maximum pro to Vám pomoci.

I já jsem začínala- není to ještě tak dávno :o) , proto se směle ptejte na cokoliv.

Nejlépe mě zastihnete v akutních záležitostech na telefonu, nejlepší je zaslat předem SMS (viz kontakt) a poté zavolat. 


Závěrem si dovolím doporučit 2 velice hezky zpracované články made by Utah :)


1) Vysvětlení pojmu chovatelská stanice a pojmů s tím spojenýchZDE

2) " Proč si vzít potkana od chovatele" shrnuto do velmi trefného a vtipného povídání, včetně komiksu Laughing  ZDE


a jedno výborné video, proč mít potkany minimálně 2 :)

http://www.youtube.com/watch?v=cDy3bMRuobE&feature=autoplay&list=UUCMhc0C9zFy7XVI2KSPCBEA&playnext=1


Pro pokračování do sekce *REZERVACE MIMINEK* klikněte

Pro pokračování do sekce *MIMINKA K ODBĚRU* klikněteObrazek


©  Veškeré fotografie a texty jsou mým autorským dílem a vztahují se na ně autorská práva CHS od Krisicy. Jakékoliv kopírování a zneužívání textů či fotografií je zakázáno! Kopírování, citace textů a zveřejňování materiálů na jiných stránkách je možné pouze po mém  schválení! © 
TOPlist
 

 
(c) 2011-2014 Od Krisicy. Všechna práva vyhrazena. | Tvorba www